Hayırlı Olsun Araklı’ya ve Arsin’e Çöp Depolama Merkezi
19/10/2018
murat
0 YORUM
PAYLAŞ

Hayırlı Olsun Araklı’ya ve Arsin’e Çöp Depolama Merkezi


Araklı Belediye Başkanı Recep Çebi, Meclis Üyeleri Mehmet Öztürk, Kenan Bağçiçek ,Hüseyin Kalaycı ve MHP Şalpazarı Belediye Meclis Üyesi Hüsnü Kaya oylamada Araklı Çöp Depolama tesisinin aleyhine oy verirken diğer meclis üyeleri evet dedi.

Meclis konuşmaları eynen böyle...

 Meclis Başkanı Seyfullah Kınalı Araklı'ya yapılacak Çöp Tesisinin Sürmene'deki gibi vahşi depolama olmayacağını modern tesis olacağını artık çöpten Enerji üretileceğini söyledi. 

Araklı Belediye Başkanı Recep Çebi; Halkımızla birlikte Araklı Turup'ta Çöp Depolamaya karşı çıktık bunu başardık.Ama Taşönü Mahallesinden kurtaramadık.Vahşi depeolanmaya biz ve Araklı halkı olarak karşıyız.

İsmail Hakkı Küçükali “Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun anlatdıgı gibi ise evet ama Sürmene’deki gibi ise Hayır vericem“ dedi.

Meclis Başkanı ve Büyük Şehir Belediye Başkanı Seyfulla Kınalı “Benim içim rahat Araklı’ya zarar verecek bir durum değil bu“dedi.

Yusuf“bu kararı aldığımızda orda bir tantana çıkmasın’’Reçep Çebi’ye sordu.

Reçep Çebi“2009’dan beri uğreşıyoruz vatanadaşa şunu anlatıyoruz kesinlikle fabrika olduğunu  sıkıntı yok ama bir Sürmene  örneği var“dedi.

Seyfulla Kınalı“Sürmene örneği sıkıntılı  olmaması düşünülemez.Çöpte kalite artmış.İnşallah korkulan olmayacak.titiz çalışma yapılmış“dedi.

 

 Mehmet Öztürk “sonuçda burda çöp tesisi kuruçaz fabrikasyonda olsa vahşi depolama olmasa sonuçda bu  GÜLSUYU fabrikası değil seçilen yerin ovadinin  yukarısında bir mahalle Taşönü mahallesi karşısında ise Arsin’in mahallesi var.DSİ’nin içmesuyu havzaları var.Bunun daha iyi araştırılıp daha çevreye zarar vermeyecek bir yere konulması gerekir.Durumu anlatmak çok zor çünkü çok iyi bir şey olsa bu ARAKLI’ya düşmez.Araklı’ya vermezler bunu.Bu çok güzel bir şey olsa ben inanıyorum ki bu Araklı’ya verilmezdi.İsmi üzerinde çöp olduğu için bize reva görülmüş.Araklı hem politik anlamda hem çevresel anlamda hem izah anlamında çok büyük rahatsızlık vermiştir.Bunu biz nekadar süslersekde süsleyelim bunun dışını ambalajını nekadar mükemmel yaparsak yapalım içini açtığımız zaman kokuyla karşılaşacağımız bir tesisdir bu.Biz bunu anlatamayız torunlarımıza Araklı’ya.Seçilen yer düzgün değil.Son noktada karar alıyoruz.Bu çok güzel bir şeyse bizden başka 17 ilçe var herhanği birine verebiliriz.Üstünede birşeyler verebiliriz.Araklı’lı olarak ben ve Araklı Belediye Başkanım diğer meclis üyelerimiz ordaki vatandaşın sesi olmalıyız.Bunları söylemek zorundayız.Tabiki takdir meçlisindir.Meçlis başkanına bir Araklılı olduğunuzu unutmayınız.” dedi.

Seyfulla Kınalı“Ben bir Araklılıyım ama anormal bir şey  olacağını düşünmüyorum “dedi.

Oylama oldu ve Araklı çöp merkezi oldu.

 Burda şunu demeden geçemiyçem herhalde Syfulla Kınalı çöpten degilde başka birşeyden bahsediyor. Seyfullah Kınalı’nın  bu umursamaz tavrı hoş değil.Bu bölge Arsin ve Araklı’yı ilgilendiren bir yer olmasına rağmen Arsin neden EVET verdi.Yanbolu deresi vadisine kurulacak bir yer bu çop’un suyu ve kendi kokusu o bölgeyi yaşanmaz hale getireceği bir gerçek.Bir Araklılı olarak bizkadar Arsin’i ilgilendirdiğini düşünüyorum.Neden sızlanmadılar o bölgeden enaz Araklı kadar Arsin rahatsız olacak.


YAZARIN DİĞER MAKALELERİ