Rize Valisi Kale-i Bala Kalesinde İncelemelerde Bulundu
03/10/2018
murat
0 yorum
PAYLAŞ

Rize Valisi Kale-i Bala Kalesinde İncelemelerde Bulundu

Rize Valisi Erdoğan Bektaş, Çamlıhemşin İlçe merkezine 40 km. mesafedeki Kale Köyü sınırları içerisinde, Fırtına Deresi’ne hakim bir noktada yer alan ve yapımı 14-15. yüzyıla dayanan Kale-i Bala Kalesi’nde, İl Özel İdaresince yıl içerisinde tamamlanan restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi.

Vali Bektaş “geçmiş yüzyıllarda Erzurum bölgesinden, Rize-Pazar İlçesi sahiline ulaşan bir kervan yolunun olduğunu söyledi  Kale-i Bala Kalesi bu ticaret yolunun güvenliğini sağlamak için inşa edilmiştir. Mevcut ticaret yolu üzerinde aynı dönemde ve aynı amaçla inşa edilen sahilde Kız Kulesi, Pazar İlçesi sınırları içerisinde kalan Ciha Kalesi, Çamlıhemşin İlçesi sınırlarında kalan Zil Kale ve Kale-i Bala Kaleleri yer almaktadır. Bu tarihi yapılar, Rize’nin kültür ve turizm değerleri arasında yer almaktadır” dedi. 

Kale-i Bala’nın kelime anlamının ‘yukardaki-yüksekteki’ kale olduğunu belirten Vali Bektaş, “Burası 1.900-2.000 rakımda, bütün vadilere hakim bir noktada inşa edilmiş bir kale. İl Özel İdaresince gerekli restorasyon çalışmaları tamamlandı. Yolu biraz uzun ve zor. Biz, bu yolun iyileştirilmesi noktasında emek harcıyoruz ve Kale-i Bala’nın da Zil Kale gibi turizm odağı haline gelmesini hedefliyoruz” şeklinde konuştu.