Fındıgın Alternatifi Likarba
11/08/2020
murat
0 yorum
PAYLAŞ

Fındıgın Alternatifi Likarba

Trabzon’da Fındıga alternatif (Likarba) Yaban Mersini 10 dönüm fındıktan aldığınız verimi 1 dönümünden alınıyor.

Trabzon’un Akçaabat ilçesi Kuruçam mahallesinde yaşayan İsa Lüleci yurt içi ve yurt dışı tarımsal eğitimlere katılmış ve sertifika almış. 2007 yılında JICA ( Japon Uluslar Arası İşbirliği Ajansı) ve DOKAP ( Doğu Karadeniz Bölgesi Kalkınma İdaresi Başkanlığı) projeleri ile tanışmış ve akabinde farklı projeleri uygulamaya koymuştur. İlk olarak JICA ve Türkiye’nin ortaklaşa düzenlediği model projede görev aldı. Japon ve Türk mühendislerden oluşan ekip ile çalışmaya başladı. Bu çalışmalar esnasında mavi yemiş (likarba) ilgisini çekti. Mavi yemiş deneme bahçesi kurmaya karar verdi. Dönüme ortalama 300 fidan gerekiyordu. O yıllarda fidan maliyeti yüksek olduğu için yarım dönüm bir bahçe tesis ederek kendi imkanları ile bu işe başladı.Fidan çoğaltma yaparak kendi fidan ihtiyacını karşıladı ve mavi yemiş bahçesini 3 dönüme çıkardı. 20 Eylül- 7 Ekim 2010 tarihlerinde Kırsal Kalkınma Projesi kapsamında 18 günlük Japonya’da eğitim gezisine katılmış ve burada pek çok tarımsal faaliyet alanlarını inceleme fırsatı bulmuştur.

2010 yılında yaban mersini (Likarba) bahçesini tesis eden Lüleci bu alanda yaban mersini bitkisin toprak isteğinin elverişli olmamasıyla yeterli bir verim alamamış ve pes etmeden başka bir alanda yeniden yaban mersini bahçesi tesis etmiştir. Burada istediği verime yani dönümüne 500-600 kg ürün almaktadır. Yaş ürün fiyatı 40- 50 TL /Kg olup ürün yetiştiriciliğinden son derece memnun, fındığa alternatif olarak çok daha karlı bir ürün olduğunu söyledi. Yaklaşık 3 dönüm alanda yaban mersini üreten Lüleci üretim alanını daha da artırmayı ve ürünü kurutma- paketleme tesisi kurup katma değerini artırmayı planlıyor. 10 dönüm fındıktan 1 dönüm yaban mersini daha karlı diyen Lüleci , fındığa alternatif olarak üreticilerimize tavsiye ediyor. Bu ürünler ile tanışmasına vesile olan JICA ,DOKAP, Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Akçaabat Ziraat Odası yetkililerine ve mühendislerine teşekkür ediyor.Sağlık açısından faydalı bir ürün olan mavi yemişi özellikle hasta insanlara şifa olarak vermekten çok mutlu olduğunu aktarıyor.
Akçaabat Ziraat Odası Başkanı Sn. Mustafa Hikmet Eyüpoğlu  ve Akçaabat Ziraat Odası Genel Sekreteri Ziraat Mühendisi Veysel BAKİ yaban mersini üreticisi İsa Lüleci’yi işletmelerinde ziyaret ettiler.
Akçaabat Ziraat Odası Başkanı Sn. Mustafa Hikmet Eyüpoğlu şunları ifade etti,
Blueberry, mavi yemiş, ayı üzümü, yöremizdeki adı likapa (ligarba) olarak da bilinen, ılıman iklimlere adapte olmuş üzümsü bir meyve türüdür. Karadeniz bölgesinin dağlarında çok miktarda bulunur. Anavatanı Kuzey Amerika'dır. A, C, E ve K vitaminleriyle kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum gibi vücudumuz için gerekli birçok minerali de içinde barındırıyor. Yöre halkı tarafından taze olarak, reçel veya pekmez yapılarak tüketilmektedir. Yaban mersini, asitli toprakları tercih eder (pH=4.0-5.5) ve genel bir ifade ile yabani yaban mersinlerinin olduğu yerlerde, defne, çam, kızılağaç veya beyaz sedirin karışık olarak yetiştiği nispeten meyilli alanlarda kültür çeşitleri rahatlıkla yetişebilmektedir. Toprak ve iklim bakımından yaban mersini yetiştiriciliği için mükemmel şartlara sahip olan Karadeniz Bölgesi yaban mersini tarımının ülkeye yayılmasında öncü konumundadır. Yaban mersini tam bir vitamin deposudur. Antioksidan özelliği yüksek bir meyvedir.

Yaban Mersininin Faydaları şu şekilde özetlenebilir:
• Kan şekerini düzenler.
• İdrar yollarını temizler.
• Görme kaybına engeller.
• Beyin sağlığını korur.
• Kalp hastalıklarından korur.
• Sindirim sistemini düzenler.
• Kanserden korur.
• Doğal antidepresandır.
• Vücuttaki şeker dengesini düzenler.
• Taze olarak yenildiğinde kanı temizler.
• Tansiyonun dengede tutulmasına yardımcı oluyor.
• Kalp krizi riskini azaltır.