Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık
01/10/2020
murat
0 yorum
PAYLAŞ

Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık

Dünya üzerinde milyonlarca insan açlıktan hayatını kaybederken bir yandan da tonlarca gıda çöplere atılıyor. Özellikle Pandemi sürecinde gıdaya olan arzın atması ve küresel anlamda ekonomideki gerileme, ilerleyen süreçte gıda daralmasına da neden olabilmekte. Bu kapsamda toplumsal bir farkındalık oluÅŸturmayı amaçlayan Tarım ve Orman Bakanlığımız gıda kayıpları ve israfı ile mücadeleyi uluslararası gündeme taşımakta öncü bir rol üstleniyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı, BirleÅŸmiÅŸ Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) iÅŸbirliÄŸinde gerçekleÅŸtirdiÄŸi "GIDANI KORU - Sofrana Sahip Çık" Kampanyası ile ulusal ve uluslararası ölçekte yeni bir giriÅŸim baÅŸlattı.

Kampanyanın hazırlık aÅŸamasında tüm paydaÅŸlarımızın katkılarıyla ilk defa "Türkiye'nin Gıda Kayıpları ve Ä°srafının Önlenmesi, Azaltılması ve Yönetimine Ä°liÅŸkin Ulusal Strateji Belgesi ve Eylem Planı" oluÅŸturularak kamuoyu ile paylaşıldı.

Ayrıca, konunun uluslararası boyutunun önemi doÄŸrultusunda ve ülkemizin katkılarıyla da BirleÅŸmiÅŸ Milletler Genel Kurulu'nda kabul edilen karar ile "29 Eylül" “Uluslararası Gıda Kaybı ve Ä°srafı Farkındalık Günü” olarak ilan edildi. Bu kapsamda 29 Eylül 2020 Salı günü ilki kutlanacak olan etkinliÄŸe, Bakan Dr. Bekir PAKDEMÄ°RLÄ° de konuÅŸmacı olarak katıldı ve "GIDANI KORU-Sofrana Sahip Çık" kampanyamızı dünyaya tanıtacak.

BM Genel Sekreteri António Guterres’in mesajları ile baÅŸlayacak toplantıya, FAO Genel Direktörü QUDongyu, Tarım Ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Arjantin Tarım Bakanı Luis Basterra, San Marino DışiÅŸleri Bakanı Luca Beccari, Andorra DışiÅŸleri Bakanı Maria Ubach Font, IFAD BaÅŸkanı Gilbert F. Houngbo, Danimarka Çevre Bakanı Tejs Binderup, Dünya Gıda Komitesi Ä°cra Direktörü David Beasley ve birçok ülke yöneticisi katıldı.